Direkt zum Hauptbereich

"PUT POMIRENJA" SARAJEVO - BEOGRAD



„PUT POMIRENJA“  SARAJEVO  -  BEOGRAD

Sarajevo (Aerodrom) -  Trnovo -  Ustikolina/ Foča -  Goražde – Ustiprača - Višegrad

Brzi put / Autoput koji bi povezivao glavne gradove država Bosne i Hercegovine i Srbije - Sarajevo i Beograd mogao bi postati pozitivan primjer kako je moguć dogovor koji uzima u obzir interese obje države i naroda koji žive u tim državama- u ovom slučaju Bošnjaka i Srba.

U narednih mjesec dana trebala bi biti dogovorena trasa puta – koji bi se mogao nazvati i „put pomirenja“.

Planeri trase puta od Sarajeva do Višegrada svakako trebaju uzeti u obzir važne faktore kao što su:

- Nastanjenost prostora kroz koji prolazi put.

- Privredne i turističke aspekte trase puta.

Ne bi trebalo ponavljati greške iz prošlosti kada se pod političkim uticajem komunističkih čelnika put gradio kroz područja koja su bila rijetko naseljenja stanovništvom i bez privrednog / turističkog potencijela.

Prijedlog trase koji bi svakako ispunjavao sve potebne uslove je sledeći:

Sarajevo (Aerodrom) - Trnovo - Ustikolina/ Foča - Goražde – Ustiprača - Višegrad

- Brza cesta bi bila povezana s Autoputem C5 I preko Hrasnice i pored Sarajevskog Aerodroma išla padinom Bjelašnice prema Trnovu. Ovo bi bilo svakako značajno uzimajući u obzir i planiranu izgradnju turističkog naselja „Buroj Ozone City“.
Dodatni Argument je blizina Aerodroma i Ski –Centara na Bjelašnici i Jahorini..

- Trasa bi od Trnova išla na nekoliko kilometra udaljena od Foče prema Ustikolini i Goraždu. Ovdje treba napomenuti turistički potencijal na području Nacionalnog Parka Sutjeska i prašume Peručice kao i doline Drine u daljem pravcu puta prema Goraždu.

- Prednost ove trase bi bila što povezuje gradove Foču i Goražde ali i otvara mogućnost za dalje povezovanje brzom cestom prema drugom po veličini crngorskom gradu - Pljevljima te hercegovačkog grada Trebinje u pravcu juga.

- Ovdje je bitan faktor i povezivanje i srpskog i bošnjačkog naroda koji živi na području ovog regiona ( „Put pomirenja“).

- Trasa puta bi od Goražda išla dalje preko Kopača, Ustiprače do Višegrada. Na ovom području postoji veliki privredni potencijal: Uspješni privredni projekti i kompanije koje zapošljavaju stanovništvo ovog regiona te kulturno –historijske atrakcije: Prva bosanska štamparija u manastiru Sv. Đorđa kod Goražda , srednjovjekovna kula bosanskog hercega stjepana Kosače i Jezero na Drini od Ustiprače do Višegrada i konačno most Mehmed Paše Sokoloviča kao I Andrićgrad..

Ova trasa bi svakako zadovoljila privredne / turističke aspekte ali i povezala stanovništvo različite etničke i religijske pripadnosti.


Senad Ušanović


Bosanski Talasi


Kommentare

Beliebte Posts aus diesem Blog

  DER HOHER REPRÄSENTANT CHRISTAN SCHMIDT  AM SCHEIDEWEG  VON GUT UND BÖSE Sehr geehrter Herr Schmidt In diesem Brief möchte ich die Gedanken eines gewöhnlichen bosnischen Mannes zum Ausdruck bringen. Ich glaube, dass dieser Text mit der Denkweise der Mehrheit der Einwohner von Bosnien und Herzegowina übereinstimmt. Sie sagten, dass der Fortschritt und Weg Bosniens sei keine Frage der Mehrheit, sondern des Charakters des Landes mit drei Gemeinschaften und drei Volksgruppen, und das sei eine sehr komplexe Angelegenheit! Vielleicht meinten Sie an die „Komplexität“, die der ehemalige Bundestagspräsident Wolfgang Schäuble beim Symposium in Neustadt an der Eisch am 5. September 2021 erläuterte. Dann sagte er, im Falle eines Zerfalls Bosnien-Herzegowinas als "fragiles Staatsgebilde" bleibe es "eine muslimische Insel mit erheblichem Konfliktpotenzial und ständiger Quelle von Unruhe"? Bei diesem Treffen wurde Bosnien als Staat mit muslimischer Mehrheit als fragil
  VISOKI PREDSTAVNIK  CHRISTAN SCHMIDT  NA RASKRŠĆU DOBRA I ZLA   Poštovani gospodine Schmidt U ovom pismu želim da iznesem razmišljanja običnog bosanskog čovjeka. Vjerujem da se ovaj tekst poklapa sa razmišljanjem većine stanovnika Bosne i Hercegovine. Vi rekoste da napredak i put Bosne nije pitanje većine, već karaktera zemlje sa tri zajednice i tri konstituentna naroda i da je to veoma složeno pitanje! Možda ste mislili na «složenost» koju je na simpozijumu u gradu Neustadt an der Eisch 05. Septembra 2021 objasnio biv ši predsjednik Bundestaga Wolfgang Schäuble. On je tada rekao da bi u slučaju raspada BiH kao "fragilne državne tvorevine", «ostalo muslimansko ostrvo sa znatnim konfliktnim potencijalom i kao stalni izvor nemira"? Na tom sastanku se o Bosni kao državi sa muslimanskom većinom govorilo kao fragilnoj (upitnoj).   Nemojte slijediti tu agendu! U tim razgovorima se nije pominjala upitnost Republike Srpske koja je nastala na genocidu a   koji je pred