Direkt zum Hauptbereich

 VISOKI PREDSTAVNIK  CHRISTAN SCHMIDT NA RASKRŠĆU DOBRA I ZLA

 

Poštovani gospodine Schmidt

U ovom pismu želim da iznesem razmišljanja običnog bosanskog čovjeka. Vjerujem da se ovaj tekst poklapa sa razmišljanjem većine stanovnika Bosne i Hercegovine.

Vi rekoste da napredak i put Bosne nije pitanje većine, već karaktera zemlje sa tri zajednice i tri konstituentna naroda i da je to veoma složeno pitanje!

Možda ste mislili na «složenost» koju je na simpozijumu u gradu Neustadt an der Eisch 05. Septembra 2021 objasnio bivši predsjednik Bundestaga Wolfgang Schäuble. On je tada rekao da bi u slučaju raspada BiH kao "fragilne državne tvorevine", «ostalo muslimansko ostrvo sa znatnim konfliktnim potencijalom i kao stalni izvor nemira"?

Na tom sastanku se o Bosni kao državi sa muslimanskom većinom govorilo kao fragilnoj (upitnoj).  Nemojte slijediti tu agendu!

U tim razgovorima se nije pominjala upitnost Republike Srpske koja je nastala na genocidu a  koji je predvidio i zločinac Ratko Mladić. Nisu bili fragilni srpsko-hrvatski etnonacionalizmi koji  cijepaju jedinstveno bosansko društvo i planskim, konstantnim političkim pritiskom stvaraju tri etničke zajednice u BiH.

Srpski i hrvatski etnonacionalisti ne žele da ostave Bosnu na miru, stvarajući time više prostora za uticaj destruktivne ruske politike, koja je globalno veoma opasna za Evropu!

I u Saveznoj Republici Njemačkoj su u prošlosti postojali politički pravci koji su bili destuktivni, poput  Nationaldemokratische Partei Deutschlands (NPD). Medutim, demokratska njemačka politika nije dozvolila da se takve destruktivne želje i specifičnosti trebaju uvažavati.

U Njemačkoj nije bio moguć dogovor sa NPD-om kao što u Bosni nije moguć dogovor političara i politika koji vole  Bosnu i onih koji joj žele nestanak. To je valjda jasno.

I u Švicarskoj je takodjer postojala separatistička politika (Front de Libération Jurassien), kojoj nije data šansa da oslabi jedistvenu društveno-političku zajednicu i razvali Švicarsku prema etničkom principu.

Bosni je takodjer potreban konačan jasan pravac za razvoj. Potrebno je jačati gradjanski legitimitet sa jedinstvenom zajednicom ispred etno-nacionalističkog « legitimiteta »  koji više služi interesu susjednih zemalja nego li interesu, ekonomije i političke stabilnosti u državi Bosni i Hercegovini.

Gospodine Schmidt, vi kao europski, njemački političar trebate shvatiti da na Balkanu postoji  izvor etno-nacionalističke destruktrivnosti s kojim se treba konačno dugoročno pozabaviti s  konstantnim projektima. Srpska pravoslavna crkva poziva na podjele u bosanskohercegovačkom društvu i slavi ratne zločince kao heroje!

Treba otvoriti konstantni i intenzivni dijalog s vjerskim zajednicama koje imaju jak uticaj na stanovništvo Bosne i Hercegovine.

Zašto uporno ponavljate da u Bosni treba graditi tri zajednice koje garantuju nestabilnost, kad je moguće izgraditi jednu stabilnu zajednicu uvažavajući sve etničke i religijske različitosti.

Iz bosanskih historijskih dokumenata učimo da je još u srednjem vijeku egzistiralo jedinstveno bosansko društvo (Bosna – zemlja dobrih Bošnjana) i bilo predvodjeno jednim bosanskim kraljem. Danas nam nemeću tri predsjednika države i tri zajednice koji više služe interesima susjednih nacionalističkih politika negoli interesima gradjana zemlje Bosne.

Pročitajte natpis na sarajevskoj katedrali: “Katolici Bošnjaci Grada Sarajeva 1887″ i zapitajte se gdje su nestali ti katolici Bošnjaci?

Danas, prema srpsko-hrvatskoj etnonacionalističkoj matrici svi katolici u Bosni trebaju biti Hrvati a svi pravoslavci Srbi te trebaju prvenstveno voljeti i štititi interese susjednih zemalja. U tim nacionalističkim krugovima je gotovo zabranjeno koristiti riječ bosanac i bosanski…

Srpski i hrvatski etnonacionalisti žele održati nakaradni politički sistem u Bosni koji negira bilo kakav politički legitimitet bosanskim građanima katoličkog, pravoslavnog ili jevrejskog porijekla koji vole svoju domovinu Bosnu i Hercegovinu..

Bosanci  kao Željko Komšić, fra Ivo Marković, Ivo Komšić, Stjepan Kljujić, Stjepan Šiber, Lana Prlić, Bogić Bogićević, Jovan Divjak, Miro Lazović, Mirko Pejanović, Dragan Vikić, Rajko Mihajlović, Mihajlo Petrović, Rade Zoranović, Saša Magazinović, Vojin Mijatović, Slaven Kovačević, Milan Dunović, Emerik Blum, Eli Tauber, Jakob Finci, Sven Alkalaj, Marjan Hajnal, Benjamina Landrc…prema toj etnonacionalističkoj agendi ne bi smjeli imati niti spomena niti ikakvog političkog značaja i legitimiteta u državi Bosni i Hercegovini!

Ova agenda bi trebala dovesti do konačnog etničkog podjela i raspada države Bosne i Hercegovine.

Većina stanovnika Bosne ne želi više tolerisati te nacionalističke tendencije koje najprije dolaze iz susjedstva te će se tome u budućnosti odlučno suprostaviti.

U pravu ste kada kažete da nam neće pomoći nikakve konferencije, ali to važi samo ukoliko ostanemo u ovoj etno-nacionalističkoj «konstituentnoj» matrici.

Ako je moguće da u evropskoj trojezičnoj, troetničkoj državi uspješno egzistira jedinstveno švicarsko društvo, zašto to nebi bilo moguće u Bosni uz iskrenu podršku Evrope?

Stabilna kuća se gradi na jednom, povezanom stabilnom temelju a nepovezani temelj iz više djelova vremenom puca i kuća se urušava!

Jako i jedinstveno bosansko društvo je svakako moguće razvijati osim ako ne prevagne  licemjerna politika europskih konzervativaca, radikala i islamofoba koja ne želi jaku Bosnu iz bojazni da je problematična integracija dva miliona muslimana iz BiH u EU kako reče Viktor Orban?

Zar zaista vi mislite da uz pomoć takvog «europskog duha» možete ovdje završiti posao?

Pripazite, da taj evropski duh ne bude poput onog holandskog u UN-zaštićenoj zoni Srebrenica?

Kažete, da se Bosanci trebaju dogovoriti.

Podsjećamo vas, gospodine Schmidt. Mi Bošnjaci smo se dogovorili o sigurnosnoj zoni u Srebrenici i predali oružje u vjeri u "evropski duh".

Holandski vojnici UN-a koji su trebali da nas štite, nisu to učinili. Mi smo prevareni.

Vjerujem da je Evropi potrebniji  humani « bosanski duh » koji će je obogatiti nego li Bosni razjedinjeni i lizemjerni «evropski duh».

Nemojte nas opet izdati, jer će tek onda na Balkanu nastati haos…

Ne zato što mi Bosanci tako želimo, nego zbog same prirode konflikta dobra i zla.

Vaše emotivno obraćanje u Goraždu, na istoku Bosne, pokazuje da ima dobra u vama. A na vama je da se odlučite na koju će te stranu, kao čovjek humanista poput Tadeusz Mazowiecki izaslanika UN-a ( https://www.nybooks.com/articles/1995/09/21/a-letter-of-resignation/) ili kao nečovjek koji slijepo slijedi agendu mraka?

Mi Bosanci, zajedno s našim  prijateljima, humanistima širom svijeta se nećemo umoriti u borbi za jedinstveno humano društvo  u našoj  lijepoj evropskoj domovini Bosni (i Hercegovini)!

 

Senad Ušanović

Bosanski Talasi



Kommentare

Beliebte Posts aus diesem Blog

  DER HOHER REPRÄSENTANT CHRISTAN SCHMIDT  AM SCHEIDEWEG  VON GUT UND BÖSE Sehr geehrter Herr Schmidt In diesem Brief möchte ich die Gedanken eines gewöhnlichen bosnischen Mannes zum Ausdruck bringen. Ich glaube, dass dieser Text mit der Denkweise der Mehrheit der Einwohner von Bosnien und Herzegowina übereinstimmt. Sie sagten, dass der Fortschritt und Weg Bosniens sei keine Frage der Mehrheit, sondern des Charakters des Landes mit drei Gemeinschaften und drei Volksgruppen, und das sei eine sehr komplexe Angelegenheit! Vielleicht meinten Sie an die „Komplexität“, die der ehemalige Bundestagspräsident Wolfgang Schäuble beim Symposium in Neustadt an der Eisch am 5. September 2021 erläuterte. Dann sagte er, im Falle eines Zerfalls Bosnien-Herzegowinas als "fragiles Staatsgebilde" bleibe es "eine muslimische Insel mit erheblichem Konfliktpotenzial und ständiger Quelle von Unruhe"? Bei diesem Treffen wurde Bosnien als Staat mit muslimischer Mehrheit als fragil

"PUT POMIRENJA" SARAJEVO - BEOGRAD

„PUT POMIRENJA“   SARAJEVO   -   BEOGRAD Sarajevo (Aerodrom) -   Trnovo -   Ustikolina/ Foča -   Goražde – Ustiprača - Višegrad Brzi put / Autoput koji bi povezivao glavne gradove država Bosne i Hercegovine i Srbije - Sarajevo i Beograd mogao bi postati pozitivan primjer kako je moguć dogovor koji uzima u obzir interese obje države i naroda koji žive u tim državama- u ovom slučaju Bošnjaka i Srba. U narednih mjesec dana trebala bi biti dogovorena trasa puta – koji bi se mogao nazvati i „put pomirenja“. Planeri trase puta od Sarajeva do Višegrada svakako trebaju uzeti u obzir važne faktore kao što su: - Nastanjenost prostora kroz koji prolazi put. - Privredne i turističke aspekte trase puta. Ne bi trebalo ponavljati greške iz prošlosti kada se pod političkim uticajem komunističkih čelnika put gradio kroz područja koja su bila rijetko naseljenja stanovništvom i bez privrednog / turističkog potencijela. Prijedlog trase koji bi svakako ispunjavao sve potebne uslo