Direkt zum Hauptbereich

Neprijateljstvo: Koliko god se Dodik osjećao moćnim ili Jašarević neustrašivim, njihove opcije nemaju budućnost!



Neprijateljstvo: Koliko god se Dodik osjećao moćnim ili Jašarević neustrašivim, njihove opcije nemaju budućnost!


Ilustracija  BT: Milorad Dodik i Mevlid Jašarević
U ovom haotičnom vremenu gdje određene ličnosti u javnosti siju laž, nered, nepovjerenje i mržnju u bosansko-hercegovačkom multietničkom društvu, veoma se rijetko čuje iskreni i prepoznatljivi poziv na zajedničko djelovanje u dobru i iskreni poziv za prijateljstvo. Pod predpostavkom da bi svaki normalan stanovnik naše domovine Bosne i Hercegovine i regiona bivše Jugoslavije želio bolji život i bolju perspektivu za svoju djecu, budućnost u kojoj će vladati više povjerenja i više nade za mir čime bi se stvorili uslovi za normalni ekonomski razvoj - nameće se pitanje:
"Zašto narod sluša i pada pod uticaj destruktivnih priča nacional-separatističkih grupacija koje svojim djelovanjem konstantno svaraju nered i nepovjerenje u našem društvu"?
Kako se gradi (ne) prijateljstvo?
Sigurno je, da bi stalno ponavljnje provokacija, negativnih i neperspektivnih stavova i od najboljih prijatelja pa i braće stvorilo žestoke neprijatelje koji bi bili u stanju da se "iskrve".
Nasuprot tome, pozitivne i optimističke izjave i konstruktivne i dobrnamjerne kritike mogu da pospješe prijateljstvo dvojice ljudi ili dva naroda i dovedu do pozitivnih rezultata. Premalo se bavimo pitanjem kako pospješiti prijateljstvo dva naroda Bošnjaka i Srba koji imaju neprerađenu neprijateljsku historiju!
Ako analiziramo izjave i djelovanja odredjenih predstavnika bosanskohercegovačkih naroda u medijima, dolazimo do katastrofalnog zaključka da "oni vode permanetnu kampanju za stvaranje još većeg neprijateljstva i nepovjerenje".
Rezultat ove očito programske kampanje je da jedan dio stanovništva iz egzistencijalnih razloga još više voli svoju domovinu dok se kod drugih i trećih pod tim negativnim nacionalističkim uticajem počinje stvarati antipatija prema državi, ali i prema gradjanima "koji sebi uzimaju za pravo i usuđuje se da vole svoju domovinu Bosnu i Hercegovinu". Veoma je malo prijateljskih i pomirljivih poruka posebno iz djela Bosne i Hercegovine koji se naziva Republika Srpska i koji se u odredjenim srpskim krugovima smatra definitivo zaokruženom "srpskom zemljom" što se uostalom da zaključiti iz naziva. No, praktično djelovanje kojim se želi pokazati da je 49% teritorije države BiH samo srpsko je suprotno Daytonskom mirovnom sporazumu (posebno kada se uzme u obzir genocid u Srebrenici).
Ovo "oživljavanje karadžićeve politike" u RS-u je uočio i visoki predstavnik za BiH Valentinhttp://cdncache-a.akamaihd.net/items/it/img/arrow-10x10.png Inzko te je to prenio u izvještaju vijeću Sigurnost UN. Vijeće Evrope je također optužilo Republiku Srpsku i njenog predsjednika Milorada Dodika kao glavne krivce za negativnu situaciju u BiH.
Činjenica je da su nacionalističke tenzije u BiH u drastičnom porastu a to je popraćeno sve slabijim životnim standardom stanovništva. Ova kombinacija siromaštva i nacionalizma bi mogla biti veoma opasna za mir i stabilnost na ovom području.
Umjesto poziva na zajedničke projekte i prijateljsko djelovanje, svjedoci smo ekstremnog nacional-separatističkog nasrtanja na vrijednosti zajedništva i prijateljstva:
- Verbalni i organizovani napadi Milorada Dodika i njegovih podanika: "Bosna i Hercegovina je propali eksperiment"; "Mi želimo otići, a sa sobom ćemo ponijeti i dio zemlje"; "Bošnjački narod je nastao tek predhodnom ratu na račun protjerivanja Srba".
- Organizovano marširanje četničkih postrojbi kroz bosanski grad Banjaluku.
- Prijetnje referendumom i iluzije o odvajanju jednog dijela teritorije iz države BiH.
- - Stvaranje iluzije - "ako se sprovede Ustavna reforma i prevazidje Daytonski sporazum – da je to kraj srpstva u Bosni".
- Oružani napad samozvanog muslimana na američku ambasadu u Sarajevu. Pod izgovorom da se bori za islam, ovaj napadač je u određenoj mjeri naštetio imidžu muslimana u BiH.
- Proglašavanje multietničkog grada Mostara hrvatskim stolnim gradom.
Dok se u Zagrebu pravi Spomen park palim bošnjačkim borcima za Hrvatsku domovinu u multietničkom Mostaru pozivaju sablasni političari na nova nacionalna razgraničenja ili na nove sukobe.
Sve su to besmislice i iluzije koje u stvari perspektivno samo štete interesim srpskog, hrvatskog i bošnjačkog naroda u Bosni i Hercegovini i koče uspostavljanje boljeg života i u Banjaluci, i u Sarajevu, i u Mostaru.
Istina je da će život u Bosni i Hercegovini sigurno biti bolji i perspektivniji ukoliko se prevaziđe Dayton i nacionalne podjele, međutim ove nacionalističke elite zla to ne dozvoljavaju. Oni žele još veće podjele i jazove bez mostova.
  Bošnjaci i Srbi svakako imaju razloge za prijeteljstvo:
  - U Bosni i Hercegovini ova dva naroda vjekovima žive i zajedno s Hrvatima baštine svaki kutak ove zemlje kao svoju domovinu.
  - U Sandžaku (Srbija i Crna Gora) zajedno žive Srbi i Bošnjaci i žele mirnu i perspektivnu budućnost.
Za razvoj prijateljstva je neophodno međusobno uvažavanje, poštivanje i priznavanje svih nacionalnih, kulturnih i religijski vrijednosti (Jezik: bosanki i srpski, Narod: Bošnjaci i Srbi, Religija: islam i srpsko-pravoslavna).
Upravo ovu raznolikost treba iskoristiti za razvoj prijateljstva, ekonomije i zajedničkog boljeg sutra.
Opcije koje nam nude Dodik iz Bosne (već duže vrijeme) i Jašarević iz Srbije mogu nas dovesti samo do novih nevolja, zato je neshvatljivo da čovjek s racionalnim razmišljanje može uopšte da podrži ove opcije (koje su doduše po dimenziji i planskom djelovanju neuporedive) !?
Koliko god se Dodik osjećao moćnim ili Jašarević neustrašivim, njihove opcije nemaju budućnost.
U parlamentu države Srbije, dobro bi došao bošnjačko-srpski /srpsko-bošnjački klub prijateljstva s iskrenim pozitivnim projektima. Naravno da bi crkva mogla da ima veoma pozitivnu ulogu i konačno izvrši uticaj u svrhu dobra. Interesanto je koliko smo mi ponekad slični i simpatični jedni drugima - a onda opet u drugoj sferi toliko udaljeni i odbojni – isprepleteni u dobru i zlu. Opterećeni smo ratnom krvavom prošlošću, starim nacionalističkim planovima i nikako da to prevazidjemo jer nas upravo navedena antibosanka djelovanja u tome sprječavaju.
Politika koju vodi M. Dodik svojim provokativnim i uvrijedljivim izjavama svjesno i planski održava stanje "državne kome". Ali, kakvu on perspektivu stvara svom narodu u državi BiH. I šta nudi svom narodu kao alternatvu? Samo iluziju i zlo! Nema tu ni traga prosperitetu!
Prosperitet i bolji život svim građanima će donjeti državna organizcija bez Daytonskog ugovora koji je imao samo mirovnu svrhu. Nova državna organizacija će pružiti političku sigurnost i Bošnjacima i Srbima i Hrvatima te ostalim gradjanima države BiH koja je nedjeljiva.
Novom oragnizacijom (Ustavom) bi se konačno stavila tačka na nefunkcionalnost države BiH, a njeni stanovnici, Bosanci bez obzira na religiju i etničku pripadnost bi se konačno koncentrisali da bez blokada stvaraju bolje sutra s dobrom infrastrukturom, mnoštvom fabrika i dobrim ljudima.
Građani Bosne i Hercegovine i šireg regiona su pozvani na prijateljstvo i zajedničko djelovanje u projektima za zajedničko dobro i bolji život.
Ruka dobrog Bošnjana koja poziva prijatelje, vjekovima stoji ponosno podignuta-uprkos svemu što se u prošlosti desilo, ona vas dragi prijatelji poziva, ali i neprijatelje opominje.
Objavljenjo 21.12.2011.  (24. Sata.info)  i ( TV1.ba)

Kommentare

Beliebte Posts aus diesem Blog

  DER HOHER REPRÄSENTANT CHRISTAN SCHMIDT  AM SCHEIDEWEG  VON GUT UND BÖSE Sehr geehrter Herr Schmidt In diesem Brief möchte ich die Gedanken eines gewöhnlichen bosnischen Mannes zum Ausdruck bringen. Ich glaube, dass dieser Text mit der Denkweise der Mehrheit der Einwohner von Bosnien und Herzegowina übereinstimmt. Sie sagten, dass der Fortschritt und Weg Bosniens sei keine Frage der Mehrheit, sondern des Charakters des Landes mit drei Gemeinschaften und drei Volksgruppen, und das sei eine sehr komplexe Angelegenheit! Vielleicht meinten Sie an die „Komplexität“, die der ehemalige Bundestagspräsident Wolfgang Schäuble beim Symposium in Neustadt an der Eisch am 5. September 2021 erläuterte. Dann sagte er, im Falle eines Zerfalls Bosnien-Herzegowinas als "fragiles Staatsgebilde" bleibe es "eine muslimische Insel mit erheblichem Konfliktpotenzial und ständiger Quelle von Unruhe"? Bei diesem Treffen wurde Bosnien als Staat mit muslimischer Mehrheit als fragil

"PUT POMIRENJA" SARAJEVO - BEOGRAD

„PUT POMIRENJA“   SARAJEVO   -   BEOGRAD Sarajevo (Aerodrom) -   Trnovo -   Ustikolina/ Foča -   Goražde – Ustiprača - Višegrad Brzi put / Autoput koji bi povezivao glavne gradove država Bosne i Hercegovine i Srbije - Sarajevo i Beograd mogao bi postati pozitivan primjer kako je moguć dogovor koji uzima u obzir interese obje države i naroda koji žive u tim državama- u ovom slučaju Bošnjaka i Srba. U narednih mjesec dana trebala bi biti dogovorena trasa puta – koji bi se mogao nazvati i „put pomirenja“. Planeri trase puta od Sarajeva do Višegrada svakako trebaju uzeti u obzir važne faktore kao što su: - Nastanjenost prostora kroz koji prolazi put. - Privredne i turističke aspekte trase puta. Ne bi trebalo ponavljati greške iz prošlosti kada se pod političkim uticajem komunističkih čelnika put gradio kroz područja koja su bila rijetko naseljenja stanovništvom i bez privrednog / turističkog potencijela. Prijedlog trase koji bi svakako ispunjavao sve potebne uslo
  VISOKI PREDSTAVNIK  CHRISTAN SCHMIDT  NA RASKRŠĆU DOBRA I ZLA   Poštovani gospodine Schmidt U ovom pismu želim da iznesem razmišljanja običnog bosanskog čovjeka. Vjerujem da se ovaj tekst poklapa sa razmišljanjem većine stanovnika Bosne i Hercegovine. Vi rekoste da napredak i put Bosne nije pitanje većine, već karaktera zemlje sa tri zajednice i tri konstituentna naroda i da je to veoma složeno pitanje! Možda ste mislili na «složenost» koju je na simpozijumu u gradu Neustadt an der Eisch 05. Septembra 2021 objasnio biv ši predsjednik Bundestaga Wolfgang Schäuble. On je tada rekao da bi u slučaju raspada BiH kao "fragilne državne tvorevine", «ostalo muslimansko ostrvo sa znatnim konfliktnim potencijalom i kao stalni izvor nemira"? Na tom sastanku se o Bosni kao državi sa muslimanskom većinom govorilo kao fragilnoj (upitnoj).   Nemojte slijediti tu agendu! U tim razgovorima se nije pominjala upitnost Republike Srpske koja je nastala na genocidu a   koji je pred